, ,

Sword of God / Το ξίφος του Θεού

Tunnelling deep under one of the most holy cities in the world, an ambitious young archaeologist slowly works her way towards an unthinkable goal. Somewhere ahead is a chamber containing the collected fragments of an ancient scripture, a find of unimaginable significance.
Meanwhile, halfway around the world, a covert military bunker holds a macabre secret. An elite special-forces officer seems to have been brutally murdered – but how, and more disturbingly, why? Any hope of solving the mystery rests on the grisly clues that remain.
As the race to uncover the truth begins, a plot unfolds that could burn all of civilization in the fires of holy Armageddon.
Chris Kuzneski is renowned for his gripping plots and Sword of God is no exception. Fans of James Rollins and Andy McDermott will love any of his titles, which include Sign of the Cross, The Lost Throne and The Death Relic.

Σε ένα νησί στα ανοιχτά της Νότιας Κορέας, ένα αγόρι ανακαλύπτει μια σπηλιά λουσμένη στο αίμα. Η μυρωδιά του θανάτου είναι διάχυτη παντού. Σε λιγότερο από μια βδομάδα, όλοι οι κάτοικοι του χωριού εξαφανίζονται μυστηριωδώς… 
Στη Σαουδική αραβία, στις υπόγειες σήραγγες κάτω από την ιερή πόλη της Μέκκας, η νεαρή αρχαιολόγος Σάρι Σάσμιν ανακαλύπτει ένα σημαντικότατο εύρημα. Όταν όμως εκεί γίνεται ένας φόνος και αποφασίζουν να σφραγίσουν τον χώρο της ανασκαφής, η Σάρι αντιδρά και καταλήγει αιχμάλωτη και βαριά χτυπημένη… Ταυτόχρονα, σε μια μυστική σπηλιά-κρατητήριο των Μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ, έχει συμβεί κάτι αδιανόητο. Ο αμερικανός λοχαγός Τρέβορ Σμιτ και οι στρατιώτες του μοιάζουν να έχουν δολοφονηθεί κάτω από ανεξήγητες συνθήκες, αλλά τα πτώματά τους είναι άφαντα. Μεταξύ των κρατουμένων ήταν και ένας επικίνδυνος ισλαμιστής τρομοκράτης, αρχηγός της οργάνωσης «Στρατιώτες του αλλάχ».
Οι απόστρατοι Τζόναθαν Πέιν και Ντέιβιντ Τζόουνς, πρώην μέλη της επίλεκτης στρατιωτικής μονάδας MANIACs, καλούνται να εξιχνιάσουν την υπόθεση. Οι έρευνές τους θα τους οδηγήσουν στη Μέκκα όπου θα συνειδητοποιήσουν ότι έχουν να κάνουν με μια καλά οργανωμένη συνωμοσία που απειλεί να πυροδοτήσει έναν παγκόσμιο Ιερό Πόλεμο. 
Ποιοι όμως κρύβονται πίσω από το σχέδιο ανατίναξης του Μεγάλου Τεμένους; 
Θα καταφέρουν να αποτρέψουν την καταστροφή και να σώσουν την ανθρωπότητα;

Availability:

In stock

£9.90

In stock

Weight 0.555 kg
Author(s)

Chris Kuzneski

ISBN

9786185225926

ISBN-10
Year

Language(s)

Original Title

Sword of God

Translator(s)

Ioanna Lempesi

Pages

508

Dimensions
Cover

SHOPPING CART

close